Poznaj historię tych industrialnych wnętrz
Poznaj historię tych industrialnych wnętrz
Ulice naszych miast zmieniają się coraz bardziej wraz z upływem czasu. Gołym okiem można zobaczyć zmianę zabudowy w miastach w porównaniu do tego, jak wyglądały za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wielkie zakłady przemysłowe w większości nie poradziły sobie w batalii z wolnym rynkiem i ogłosiły upadłość. O ich zamierzchłej świetności przypominają jedynie potężne hale, w których niegdyś mieściły się prężnie działające fabryki lub magazyny. Budynki z czasem poniszczały, a część z nich po prostu się zawaliła. Nie wszystkie jednak spotkał tragiczny los. Niektóre z nich otrzymały nowe życie i spełniają teraz funkcję mieszkalną. Tego typu budynki nazywane są w powszechnej nomenklaturze loftami.
Lofty zazwyczaj są mieszkaniami o charakterze industrialnym. Z racji na przeznaczenia, do jakiego pierwotnie wykorzystywane były te budynki, w loftach zazwyczaj spotkamy się z dużymi pomieszczeniami, wysokimi sufitami i ogromnymi oknami. Z reguły osoby urządzające wnętrza loftów zostawiają w nich surowy, przypominający o historii klimat.
Ze względu na charakterystykę obiektów, jakimi są lofty, podczas aranżacji tego typu pomieszczeń mamy do czynienia z ogromnymi powierzchniami ścian i podłogi. Daje to spory potencjał, a zarazem stanowi pewną pułapkę podczas aranżacji tego typu mieszkań. Nie musimy przejmować się ograniczoną pojemnością danego pokoju, jednakże musimy pamiętać o tym, aby końcowy efekt nie wywoływał poczucia pustości pomieszczenia. Wielkie powierzchnie ścian w loftach, w połączeniu z ogromnymi oknami, oświetlającymi wnętrze, aż się proszą o zastosowanie fototapety.
Klimat industrialny
Ze względu na charakter budynku warto zastosować motyw związany z przemysłem. Idealnie do tego może nadać się fototapeta: „Na dachach wielkich hal". Przestawia ona pomieszczenie znajdujące się pod sklepieniem wielkiej, stalowej hali. Idealnie oddaje przemysłowy klimat miejsca. Innym pomysłem może być fototapeta o nazwie: „W dobrze pracujących trybikach". Widzimy na niej koła zębate, które symbolizują wszystkich pracowników produkcji. Aby zakład pracował dobrze, wszystkie trybiki muszą ze sobą współpracować, a awaria jednego z nich może zniweczyć pracę pozostałych.
Klimat graffiti
Opuszczone, wielkie hale produkcyjne, często stają się obiektem zainteresowania graficiarzy. Chyba każdy z nas widział obmalowaną od góry do dołu farbą starą halę. Co lepiej nadawałoby się do udekorowania ściany w mieszkaniu, które powstało w tego typu budynku? Producent oferuje szeroką gamę fototapet graffiti. Każdy znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla swojego pomieszczenia.
Klimat abstrakcji
Abstrakcją dla zatrudnionych 50 lat temu w fabrykach ludzi mogła być myśl, że dzisiaj w tym samym budynku powstają mieszkania. Dlatego też klimat abstrakcji bardzo pasuje do udekorowania loftu. W szczególności chciałbym polecić „Z czasem na tapecie". Fototapeta ta przestawia zegarki i ich mechanizmy, co doskonale oddaje przemijający czas i zmiany, jakie zaszły w danym budynku.