Fototapety Miejsca listopad 08, 2018

Loft, czyli wielkoformatowe ściany

Poznaj historię tych industrialnych wnętrz

Loft czyli wielkoformatowe sciany

Poznaj historię tych industrialnych wnętrz

Loft, czyli wielkoformatowe ściany

Ulice naszych miast zmieniają się coraz bardziej wraz z upływem czasu. Gołym okiem można zobaczyć zmianę zabudowy w miastach w porównaniu do tego, jak wyglądały za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wielkie zakłady przemysłowe w większości nie poradziły sobie w batalii z wolnym rynkiem i ogłosiły upadłość. O ich zamierzchłej świetności przypominają jedynie potężne hale, w których niegdyś mieściły się prężnie działające fabryki lub magazyny. Budynki z czasem poniszczały, a część z nich po prostu się zawaliła. Nie wszystkie jednak spotkał tragiczny los. Niektóre z nich otrzymały nowe życie i spełniają teraz funkcję mieszkalną. Tego typu budynki nazywane są w powszechnej nomenklaturze loftami.

Jak wygląda przeciętny loft?

Lofty zazwyczaj są mieszkaniami o charakterze industrialnym. Z racji na przeznaczenia, do jakiego pierwotnie wykorzystywane były te budynki, w loftach zazwyczaj spotkamy się z dużymi pomieszczeniami, wysokimi sufitami i ogromnymi oknami. Z reguły osoby urządzające wnętrza loftów zostawiają w nich surowy, przypominający o historii klimat.

Jak urządzić loft?

Ze względu na charakterystykę obiektów, jakimi są lofty, podczas aranżacji tego typu pomieszczeń mamy do czynienia z ogromnymi powierzchniami ścian i podłogi. Daje to spory potencjał, a zarazem stanowi pewną pułapkę podczas aranżacji tego typu mieszkań. Nie musimy przejmować się ograniczoną pojemnością danego pokoju, jednakże musimy pamiętać o tym, aby końcowy efekt nie wywoływał poczucia pustości pomieszczenia. Wielkie powierzchnie ścian w loftach, w połączeniu z ogromnymi oknami, oświetlającymi wnętrze, aż się proszą o zastosowanie fototapety.

Fototapety do loftu

Klimat industrialny

Fototapeta na dachach wielkich hal fixar

Ze względu na charakter budynku warto zastosować motyw związany z przemysłem. Idealnie do tego może nadać się fototapeta: „Na dachach wielkich hal". Przestawia ona pomieszczenie znajdujące się pod sklepieniem wielkiej, stalowej hali. Idealnie oddaje przemysłowy klimat miejsca. Innym pomysłem może być fototapeta o nazwie: „W dobrze pracujących trybikach". Widzimy na niej koła zębate, które symbolizują wszystkich pracowników produkcji. Aby zakład pracował dobrze, wszystkie trybiki muszą ze sobą współpracować, a awaria jednego z nich może zniweczyć pracę pozostałych.

Klimat graffiti

Fototapeta kobieta w blekitach fixar

Opuszczone, wielkie hale produkcyjne, często stają się obiektem zainteresowania graficiarzy. Chyba każdy z nas widział obmalowaną od góry do dołu farbą starą halę. Co lepiej nadawałoby się do udekorowania ściany w mieszkaniu, które powstało w tego typu budynku? Producent oferuje szeroką gamę fototapet przedstawiających graffiti. Każdy znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla swojego pomieszczenia.

Klimat abstrakcji

Fototapeta z czasem na tapecie fixar

Abstrakcją dla zatrudnionych 50 lat temu w fabrykach ludzi mogła być myśl, że dzisiaj w tym samym budynku powstają mieszkania. Dlatego też klimat abstrakcji bardzo pasuje do udekorowania loftu. W szczególności chciałbym polecić „Z czasem na tapecie". Fototapeta ta przestawia zegarki i ich mechanizmy, co doskonale oddaje przemijający czas i zmiany, jakie zaszły w danym budynku.