Fototapety Motywy Poradnik listopad 17, 2021

Wielki powrót lastryko – Propozycje fototapet do kuchni i łazienki

Lastryko wraca do łask, ale już w zupełnie odmienionej, nowoczesnej formie.

Wielki powrot lastryko propozycje fototapet do kuchni i lazienki

Lastryko wraca do łask, ale już w zupełnie odmienionej, nowoczesnej formie.

Wielki powrót lastryko – Propozycje fototapet do kuchni i łazienki

Zastanówmy się z czym każdemu kojarzy się lastryko? Na pewno z cmentarzem i nagrobkami, ale też ze schodami w bloku, parapetami, chodnikami itd. Generalnie z elementami otaczającej nas małej architektury, ale tej mającej bardziej charakter praktyczny niż dekoracyjny.

To jednak pomału się zmienia, bowiem pojawiła się moda na wykorzystanie tego materiału do zdobienia wnętrz. Na bazie tego trendu powstały ciekawe fototapety lastryko, które świetnie sprawdzają się np. w kuchni i w łazience.

Lastryko – co to takiego?

W Polsce lastryko kojarzy się z komunistycznym budownictwem, ale okazuje się, że w północnych Włoszech było znane już w średniowieczu, a później zdobiono nim także bogate domy w Turcji oraz na Cyprze. Moda na lastryko miała też swój rozkwit w XX wieku, w okresie międzywojennym, kiedy to tworzono z niego np. artystyczne podłogi.

Rude lastryko fototapeta fixar

Dziś lastryko wraca do łask, ale już w zupełnie odmienionej, nowoczesnej formie. W sklepach z materiałami do wykończenia domu albo do dekorowania wnętrz można znaleźć parapety, blaty, płytki i inne elementy z lastryko w wielu kolorach. Sam gres, czyli drobne kamyczki zatopione w betonowej masie również bywa często wielobarwny.

Fototapety lastryko do kuchni lub łazienki – jak je stosować?

Moda na detale z nowoczesnej odsłony tego materiału miała także wpływ na ciekawy design w zakresie fototapet. W ofercie Fixar pojawiły się fototapety lastryko do kuchni oraz łazienki, które cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, wyglądają na ścianie bardzo efektownie, a szeroki wybór kolorystyczny sprawia, że można łatwo dopasować wzór do mebli oraz dodatków. Mało tego, ten drobny wzorek zawsze jest na tyle neutralny, że nie będzie przeszkadzał wzorzystym tkaninom ani np. frontom meblowym z wyrazistą fakturą. Ważną zaletą jest także całkowita uniwersalność fototapet lastryko, zwłaszcza tych z drobnym gresem. To wzory, które można umieścić zarówno w dużej kuchni, jak i w mikroskopijnej łazience.

Piekno dawnego lastryko fototapeta fixar

Zastosowanie tej dekoracyjnej okładziny jest dość szerokie. Można ją położyć na całej powierzchni ścian. Tego nie zrobicie z grafikami pełnymi ogromnych liści, zwierząt, kwiatów i innych wielkich detali. A kolorowy gres w całej kuchni lub łazience będzie wyglądał ładnie i nie będzie męczył oczu. Można także wyznaczyć kilka fragmentów wnętrza i ozdobić je tą samą grafiką, dzięki czemu powstaną dekoracyjne nawiązania i ciekawa przestrzeń. Fototapety lastryko warto także stosować w miejscach nieoczywistych, korzystając z wersji samoprzylepnych. Jeśli nie ma odpowiedniej ściany albo po prostu szukacie niebanalnych rozwiązań, można ozdobić taką okładziną lodówkę albo niektóre fronty szafek lub stary parapet czy drzwi.

Na koniec trzeba wyraźnie zaznaczyć, że fototapety lastryko do łazienki lub kuchni to nie tylko delikatne i uniwersalne wzory. W ofercie znajdziecie także grafiki z lastryko w stylu makro, z wielkimi kamieniami zamiast gresu. Są to zdecydowanie dekoracje dla odważnych, pasujące do mocno designerskich aranżacji.

Specjalne materiały do zadań specjalnych – fototapety lastryko?

Zawsze, kiedy mowa o fototapetach do kuchni i łazienki, pojawia się obawa, że to niezbyt trafiony pomysł. W tych miejscach jest dużo wilgoci, oparów, zachlapań i trudnych zabrudzeń. Dlatego najchętniej okładamy je płytkami po sam sufit.

Nieregularne ksztalty ciekawe barwy fototapeta fixar

Czas jednak zmienić myślenie, bo fototapety lastryko do kuchni oraz łazienki to okładziny, które mogą znieść wiele. Pod warunkiem, że wybierzecie odpowiedni materiał. Oferta Fixar jest tak skonstruowana, że podczas wybierania i kadrowania wzoru macie także możliwość wybrania materiału, na którym zostanie on wydrukowany. Po rozwinięciu katalogu pokazuje się m. in. wersja fizelinowa, winylowa oraz laminowana i właśnie ta ostatnia jest najlepsza do łazienki oraz kuchni. Odporna na wilgoć i można ją wycierać szatką z detergentem. Dzięki takiej technologii, wasza fototapeta lastryko będzie cieszyć oko bardzo długo, bez brzydkich przebarwień czy odkształceń.

Kolejne oldschoolowe dekoracje wróciły do łask. Fototapety lastryko do łazienki i kuchni są dowodem, że dawnych rozwiązań nie trzeba odrzucać, a jedynie je ulepszać i wykorzystywać do tworzenia pięknych wnętrz.