Fototapety Motywy Poradnik marzec 06, 2021

Efekt sztukaterii na ścianie – fototapeta do salonu

Uzyskaj efekt sztukaterii na ścianie w Twoim salonie!

Efekt sztukaterii na scianie fototapeta do salonu

Uzyskaj efekt sztukaterii na ścianie w Twoim salonie!

Efekt sztukaterii na ścianie – fototapeta do salonu

Sztukaterie przez wiele lat miały u nas złą sławę. Kojarzone były z kiczem, brakiem gustu, małomiasteczkową chęcią pokazania bogactwa na siłę itd. Kiedy wszyscy zaczęliśmy lepiej identyfikować już nowoczesne style wnętrzarskie i nauczyliśmy się umiejętnie korzystać z tego, co oferował nam szeroki rynek artykułów dekoracyjnych, one wciąż pozostawały w kącie, jako synonim bezguścia.

Aż tu nagle, nie wiedzieć jak i skąd, sztukaterie zyskały nowe oblicze i stały się modne, popularne, pożądane. W sklepach pojawiły się ich gipsowe i styropianowe wersje, ale nie tylko. Na przykład w ofercie Fixar królują specjalne fototapety do salonu imitujące te wytworne ornamenty.

Trochę sztukateryjnej historii

Czy wiecie, że historia stosowania sztukaterii sięga aż starożytności? Już wtedy ludzkość lubiła wytworne detale dekoracyjne. Ale największą popularność zyskały w epoce renesansu i baroku, kiedy to dało się zauważyć wybitny rozkwit architektury oraz dekorowania wnętrz. Stiukami zdobiono więc elewacje budynków, od pałaców i zamków, do bogatych kamienic i obiektów sakralnych. Z czasem zaczęto je także stosować we wnętrzach, na ścianach i sufitach.

Luksusowa oprawa fototapeta fixar

Właściwie od tamtych czasów niewiele się zmieniło w asortymencie sztukateryjnych ornamentów. Nadal stosuje się detale w postaci listew przysufitowych lub przypodłogowych, rozet sufitowych i ściennych oraz ram, które okalają lustra lub obrazy. Jedyna nowa opcja to pusta rama, którą umieszcza się na środku ściany, tworząc ciekawe segmenty ze sztukaterii.

Sztukateria na fototapecie do salonu

Kiedy przypomnieliśmy sobie, że przecież sztukaterie zdobiły niegdyś najzacniejsze, bogate zamkowe wnętrza, powstał trend do odtwarzania modnych, wytwornych i eleganckich wnętrz, ale w nowoczesnym wydaniu. Teraz chętnie stosujemy stiuki w swoich domach, ale trzeba pamiętać, że to nie jest łatwe. Elementy sztukaterii, zwłaszcza te podłużne, wymagają dużej precyzji podczas przyklejania na ścianie lub suficie. Krzywo położone detale wyglądają fatalnie i psują cały efekt, są w zasadzie nie do przyjęcia. Trzeba więc mieć pewną rękę i duże zdolności techniczne w odmierzaniu odległości oraz kątów albo zatrudnić do tego doświadczonego fachowca.

Barokowe dekoracje fototapeta fixar

Jeśli jednak nie chcesz na to wydawać pieniędzy, ale marzy ci się wnętrze w takim stylu, doskonałym rozwiązaniem są fototapety do salonu ze sztukaterią właśnie. Dzięki nowoczesnej technice i wysokiej rozdzielczości, na twojej ścianie pojawi się fotografia w dużym formacie, która będzie imitować sztukaterię w genialny sposób, graniczący z autentycznością. Ktoś, kto widzi dekorację po raz pierwszy, zwykle podchodzi bliżej, żeby sprawdzić strukturę. To dowód, że fototapeta do salonu ze sztukaterią pozwala na stworzenie modnego i efektownego wnętrza.

Sztukateria na zdjęciu – dopasuj pozostałe detale

Niezależnie czy wybierzesz autentyczne sztukaterie czy fototapetę do salonu, która je imituje, pamiętaj, że to zobowiązuje. Tak udekorowana ściana może stać się częścią stylowej, eleganckiej aranżacji, ale tylko wtedy, gdy zapewnisz jej godne sąsiedztwo. Biorąc pod uwagę historię zastosowania sztukaterii i ich charakter, pasować tu będą szlachetne kolory, tkaniny oraz okładziny, a także eleganckie, wysmakowane dodatki.

Sztukaterie można podzielić w zasadzie na dwa style. Jeden to pełen przepychy styl pałacowy, bogato zdobiony, gdzie dominują detale roślinne i zwierzęce. Drugi natomiast bardziej kojarzy się z angielskim minimalizmem, bo tworzą go proste ornamenty, zdobione jedynie podłużnymi frezami.

Klasyka ponad wszystko fototapeta fixar

Styl pałacowy. Taka fototapeta do salonu do zachęta do zastosowania żywych kolorów, złoceń, antyków lub ich imitacji, kryształowych żyrandoli i szykownych bibelotów, słowem wszystkiego, co tworzy wytworny przepych.

Styl angielski. Ten minimalizm narzuca nieco inną konwencję. Tu pasują szlachetne granaty, zielenie albo modne szarości, które dadzą kontrast i ładnie podkreślą sztukaterie. Do tego stylu zdecydowanie lepiej pasują nowoczesne, proste meble oraz oszczędne w stylu dodatki.

Fototapety do salonuze sztukateriami to kolejny dowód na ogromny potencjał dekoracyjny nowoczesnych okładzin ściennych. Dzięki nim można mieć na ścianie odwzorowanie dosłownie każdego modnego detalu i stworzyć modne, imponujące wnętrze bez szczególnych nakładów finansowych.