Fototapety Motywy Poradnik maj 28, 2020

Farba czy fototapeta, malowanie czy tapetowanie? Pomagamy podjąć dobrą decyzję.

Wady i zalety każdego z rozwiązań - Przekonaj się sam!

Farba czy fototapeta malowanie czy tapetowanie pomagamy podjac dobra decyzje

Wady i zalety każdego z rozwiązań - Przekonaj się sam!

Farba czy fototapeta, malowanie czy tapetowanie? Pomagamy podjąć dobrą decyzję.

Planujesz remont mieszkania, domu albo wnętrz firmowych i zastanawiasz się nad wyglądem każdego elementu aranżacji z osobna oraz nad całkowitym efektem końcowym. Jedną z ważniejszych decyzji, jakie trzeba wtedy podjąć to wygląd ścian. Nie jest to łatwe, bo to całkiem duża powierzchnia do zagospodarowania i udekorowania, która będzie nas potem zachwycać lub męczyć przez kilka lat.

Trzeba więc dobrze wybrać, ale w takim momencie często pojawia się stały dylemat. Lepiej pomalować ściany na jeden lub dwa kolory czy kupić jakąś modną fototapetę z atrakcyjnym deseniem? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, przez co wybór może wydawać się zbyt skomplikowany. Postaramy się to uprościć.

Wyższość tapetowania nad malowaniem

W zasadzie od razu można określić, że tapetowanie ma więcej zalet niż malowanie ścian. Ale, żeby nie była to opinia bez pokrycia, sprawdźmy jej właściwości.

Niedoskonałości ścian. To bardziej techniczny aspekt sprawy, ale mający niebagatelny wpływ na późniejszy wygląd twoich ścian. Powierzchnia, która zostanie pokryta farbą powinna być wręcz doskonale gładka, ponieważ później będzie widać wszelkie niedoskonałości. Stąd konieczność wykonania gładzi gipsowej, która wiąże się z dużym nakładem pracy, kosztownymi materiałami oraz okropnym zapyleniem w wyniku szlifowania. Im kolor farby ściennej ciemniejszy, tym bardziej widać każdą rysę, dziurki i dołki. Tymczasem położenie fototapety na takiej ścianie z lekkimi defektami i nierównościami eliminuje problem. Drobne ubytki giną pod tą okładziną i nie denerwują mieszkańców.

Niebo w multikolorze fototapeta fixar

Ogromny wybór wzorów. Paleta kolorów farb, jakie oferują markety budowlane jest duża. Oprócz gotowych odcieni można także wybrać warianty z mieszalnika na podstawie przedstawionych próbników. Jednak mimo to, te ilości nie mogą się równać z ilością dostępnych wzorów modnych fototapet. W ofertach firm takich, jak Fixar znajdziecie setki, jeśli nie tysiące wariantów, w różnych stylach, tematach i kolorystykach. Żadna inna okładzina nie daje takich możliwości, fototapety są w tej kwestii bezkonkurencyjne.

Trendy design. Chociaż co roku pojawiają się nowe odcienie farb, które odpowiadają np. trendom dyktowanym przez firmę Pantone, to jednak nie są to jakieś rewolucyjne możliwości. Natomiast modne wzory fototapet pojawiają się na bieżąco i w dużej ilości, dzięki czemu można sobie zawsze urządzić wnętrze, które jest maksymalnie osadzone w modowych trendach. Jeśli to dla ciebie ważny aspekt, to z pewnością często tapetujesz swoją przestrzeń mieszkalną albo firmową, aby była na czasie.

Zachodzace slonce nad morzem fototapeta fixar

Łatwe usuwanie. Wiele osób przekonało się podczas swoich remontów, że istnieje grupa kolorów farb na ścianach, których zamalowanie wymaga ogromnego wysiłku i sporych kosztów. To wszelkie nasycone odcienie czerwieni, pomarańczowego, żółtego, fioletowego, jasnego zielonego albo niebieskiego. Przeważnie konieczne jest trzykrotne malowanie, a czasami zdarza się, że trzeba po prostu skuć warstwę takiego koloru. Tymczasem fototapety schodzą ze ściany szybko, wystarczy szpachelka i godzinka cierpliwej pracy. Pozostałości można namoczyć i również szybko usunąć.

Odporność na trudne warunki. Na reklamach wszystko wygląda świetnie. Modelka przeciera ścianę zabrudzoną przez dzieci, psa albo pryskający olej. Producenci prześcigają się w przekonywaniu konsumentów do całkowitej zmywalności swoich farb. Ale prawda jest taka, że schodzą z nich tylko mało inwazyjne zabrudzenia i to usunięte błyskawicznie po powstaniu. Reszta to bujda, tak naprawdę w pełni zmywalna jest tylko znienawidzona przez nas farba olejna. Natomiast nowoczesne fototapety są sprzedawane w różnych wariantach, w tym także winylowe i laminowane, które sprawdzają się w każdych trudnych warunkach domowych, np. w łazience albo w kuchni.

Urokliwy widok na gorskie jezioro fototapeta fixar

Być może przyjdzie wam do głowy, że ten poradnik jest zbyt sugestywny i nakierowuje na zakup modnych fototapet. Nieprawda, nie sposób odebrać urody idealnym, gładkim ścianom, pomalowanym pięknym odcieniem. Tworzą idealne, harmonijne wnętrza. To jednak koniec zalet, fototapety mają ich po prostu więcej. A wybór i tak pozostawiamy wam.